Higiena seksualna i dobór prezerwatywy.
Higiena seksualna są to działania na rzecz ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zachowanie zasad bezpieczeństwa przy stosowaniu ryzykownych technik seksualnych.
Bardzo ważne jest zabezpieczenie. Prezerwatywa zapewnia ochronę przed infekcjami, chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz ciążą.
Warto wziąć po uwagę, że prezerwatywy są różne. Rozmiar kondoma należy prawidłowo dobrać do rozmiaru penisa. Źle dopasowana prezerwatywa może się zsuwać lub powodować ucisk oraz pękać i nie spełni swojej funkcji. Ciasna prezerwatywa zaburza odczuwanie doznań w czasie uprawiania seksu. Prócz wielkości prezerwatywy różnią się grubością. Korzystnie jest wybierać prezerwatywy z dużą ilością środka nawilżającego. Na rynku możemy spotkać prezerwatywy prążkowane i z wypustkami, które stymulują odpowiednie obszary ciała w niezwykły sposób, intensyfikując doznania obojga partnerów. Wypustki i prążki występują w wielu różnych konfiguracjach. W obecnych czasach przy produkcji prezerwatyw pod uwagę są brane różnice anatomiczne w budowie prącia. W związku z tym są np. kondomy z szerszym czubkiem, zwężanym członem czy elastyczną średnicą wokół podstawy penisa. Są tak projektowane, by pasowały do członków o różnych kształtach.
Reasumując, prezerwatywy mają różne kształty, szerokość, grubość oraz strukturę. Są zrobione z różnych materiałów i nawilżane różnymi lubrykantami.
Obwód penisa i odpowiadające mu rozmiary prezerwatyw:
– 9,5-10 cm – prezerwatywa 47 mm
– 10-11 cm – prezerwatywa 49 mm
– 11-11,5 cm – prezerwatywa 53 mm
– 11,5-12 cm – prezerwatywa 57 mm
– 12-13 cm – prezerwatywa 60 mm
– 13-14 cm – prezerwatywa 64 mm
– 14-15 cm – prezerwatywa 69 mm
Rozmiar prezerwatywy podany jest na opakowaniu, zwykle w milimetrach, od 47 do 69 mm. Milimetry oznaczają średnicę prezerwatywy. By dobrać prezerwatywę o właściwym rozmiarze należy zmierzyć obwód penisa w wzwodzie, ponieważ najważniejsza jest średnica. Długość nie ma aż tak wielkiego znaczenia.
Osoby, które dopiero rozpoczynają życie seksualne i są niedoświadczone w używaniu kondomów zaleca się stosowanie prezerwatywy o zwiększonym bezpieczeństwie, tzn. z dodatkową ilością środka nawilżającego i plemnikobójczego, wykonane z grubszej warstwy lateksu.
Prezerwatywy warto stosować podczas seksu analnego, ponieważ w odbycie znajduje się wiele bakterii.
Każdy stosunek seksualny powinien poprzedzać prysznic, gdyż w ciągu dnia w okolicach intymnych gromadzi się szereg bakterii. Jeśli myślimy o seksie spontanicznym, nie jest on zabroniony. Należy tylko pamiętać o regularnym podmywaniu miejsc intymnych, by nie dopuszczać do namnażania bakterii, Jeżeli nie ma możliwości wzięcia prysznicu ani podmycia się, można użyć nawilżających chusteczek. Nie można pominąć dokładnego umycia dłoni, ponieważ stosunek seksualny często poprzedzają pieszczoty palcami. Warto też zadbać o higienę paznokci, tzn. regularnie je przycinać i wyrównywać, by nie spowodować okaleczenia partnera.
O higienie trzeba pamiętać nie tylko przed każdym kontaktem seksualnym, ale i po nim. Po każdym stosunku fizycznym wskazane jest oddanie moczu, by usunąć bakterie z cewki moczowej oraz umycie miejsc intymnych w ciepłej, jednak niegorącej wodzie z dodatkiem płynu do higieny intymnej.
Ręczników nie należy używać dłużej niż tydzień. Powinno się mieć jednocześnie ich kilka: do twarzy, do ciała i do miejsc intymnych. Nie należy używać ręcznika innej osoby, gdyż można zakazić się różnymi chorobami. Bieliznę trzeba zmieniać codziennie.
Ważna jest też czystość pościeli. W niej gromadzą się różnego rodzaju drobnoustroje, które mogą wywoływać infekcje czy też podrażnienia. Niewywietrzona sypialnia, niezmieniona od miesiąca pościel, to nie są warunki sprzyjające seksualnym uniesieniom. O dobre warunki warto zadbać także, jeśli uprawiamy sex poza sypialnią.
To samo dotyczy zabawek erotycznych. Trzeba je myć przed i po każdym użyciu.