Higiena intymna – kobieta.
Higiena intymna – zachowanie czystości miejsc intymnych, poprzez odpowiednie mycie krocza.
Podstawy higieny intymnej powinny być wpajane każdemu dziecku od najmłodszych lat. Przestrzeganie higieny intymnej zmniejsza ryzyko pojawienia się podrażnień i infekcji oraz zapewnia komfort i poczucie świeżości. Trzeba uważać, by nie przesadzić z nadmierną dbałością o te miejsca.
Błony śluzowe zewnętrznych narządów płciowych i pochwy chroni śluz wymieszany ze złuszczonymi komórkami nabłonka i pożytecznymi bakteriami, dlatego też miejsca te trzeba myć regularnie, ale nie za często, by nie wypłukiwać bakterii, które chronią przed infekcją. Wystarczy myć te miejsca od 1 do 2 razy dziennie.
Dbanie o higienę intymną to indywidualna sprawa dla danej płci i osoby.
Najlepiej kąpać się pod prysznicem, jeżeli w wannie, to nie dłużej niż 15 minut. Gąbki i myjki są siedliskiem drobnoustrojów więc niewielką ilość płynu do higieny intymnej nanosimy na dłoń i zwilżone miejsca intymne myjemy ruchem od przodu do tyłu. Dlaczego w ten sposób? By nie przenosić w okolice pochwy bakterii z okolic odbytu. Po wypłukaniu bieżącą, letnią wodą osuszamy krocze osobnym ręcznikiem, który powinien być wymieniany co 3-4 dni.
Kupując płyn do higieny intymnej warto zwrócić uwagę na jego wartość pH i wybrać ten o wartości zbliżonej do fizjologicznie panującej w pochwie, czyli w granicach 3,8-4,2. Warto, by były z dodatkiem kwasu mlekowego i wyciągami z ziół o właściwościach antybakteryjnych, grzybobójczych, przeciwzapalnych oraz regenerujących błonę śluzową. Przykłady ziół: babka lancetowata, rumianek, nagietek, kora dębu, aloes, zielona herbata, przywrotnik. Pomoże także dodatek allantoiny, lanoliny oraz olejów roślinnych. Należy wystrzegać się płynów z dodatkiem SLS – Sodium Lauryl Sulfateo, to silny detergent, który wysusza i podrażnia skórę. Nie wskazane są też parabeny i pochodne formaldehydu.
Warto korzystać z wkładek higienicznych i zmieniać je kilka razy w ciągu dnia. Dokonując ich zakupu wybieraj wkładki oddychające, bezzapachowe. To samo dotyczy podpasek i podkładów. Podczas krwawienia miesięcznego podpaskę lub tampon należy zmieniać co najmniej co 4 godziny. Kobiety, które zapadają na infekcje dróg rodnych, nie powinny używać tamponów.
Nie warto nosić bielizny z włókien sztucznych, ponieważ skóra nie może w niej oddychać. Wskazana bielizna klasyczna, stringi okazjonalnie. One niestety podrażniają miejsca intymne. Stringi mocno uciskają krocze i mogą przyczynić się do przenoszenia bakterii w okolice cewki moczowej.