Testosteron

Testosteron

Testosteron nazywany męskim hormonem decydującym o sprawności ciała i umysłu. Służy zarówno mężczyznom jak i kobietom, ale w inny sposób.

U mężczyzn testosteron wytwarzają jądra. U kobiet w niewielkich ilościach produkują go jajniki, kora nadnerczy, a podczas ciąży łożysko.

O tym, ile hormonu potrzebuje nasz organizm, decyduje przysadka mózgowa.

Wysoki poziomu testosteronu powoduje, iż kości lepiej przyswajają wapń, a to chroni płeć męską przed osteoporozą. W szpiku powstaje więcej czerwonych krwinek – mężczyźni rzadziej niż kobiety maja anemię. Niestety nadmiar hormonu łączy się z podatnością na choroby, gdyż w zetknięciu z testosteronem giną komórki odpowiedzialne za odporność organizmu. Organizm mężczyzny nie nadąża produkować przeciwciał w takiej ilości, jakiej potrzebuje. Dlatego panowie trudniej radzą sobie z infekcjami, depresją i chorobami nowotworowymi.

Testosteron odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie męskiego organizmu.

Wzrost jego poziomu uruchamia proces dojrzewania u chłopców.

Mężczyzn z wysokim poziomem tego hormonu wyróżnia między innymi wygląd. Zazwyczaj są dość wysocy, o masywnej budowie ciała, szerokiej klatce piersiowej i wąskich biodrach. Zwykle są ciemnowłosi, mają obfite owłosienie na ciele. Cechuje ich również niski głos.

Charakteryzuje ich określony zespół cech osobowości. Są władczy, dominujący i odważni. Chętnie rywalizują. Zaś negatywną cechą jest skłonność do agresywnego zachowania.

Przez testosteron jest zdeterminowane życie seksualne. Większa ilość testosteronu to mniejszy problem z erekcją.

„Jądra dorosłego mężczyzny wytwarzają dziennie ok. 4–7 mg testosteronu, ale jego stężenie waha się zależnie od emocji, stanu zdrowia. Norma to 2,2–9,8 nanograma/ml krwi. Aż do 25–30-tego roku życia poziom testosteronu u mężczyzny utrzymuje się na wysokim poziomie. Później stopniowo się obniża. Między 35-tym a 80-tym rokiem życia spada o ponad 50%”

Zmniejszenie ilości testosteronu może być także skutkiem długo utrzymującego się stresu, nadużywania alkoholu oraz palenia papierosów.

Nagły i duży spadek tego hormonu może czasami doprowadzić do spadku bądź zupełnego braku zainteresowania seksem. Pojawia się nieuzasadnione zmęczenie, niska samoocena, apatia.

Sfera życia seksualnego jest bardzo istotna. Powodzenie w tej dziedzinie życia ma ogromny wpływ na mężczyznę między innymi na jego męską tożsamość. Zapewne bardzo trudno czuć się prawdziwym mężczyzną, nie sprawdzając się w sferze seksualnej. W dzisiejszych czasach to nie problem, można łatwo temu zaradzić. W większości przypadków wystarczy testosteron w tabletkach.

testosteron
Wzór testosteronu

Od około godziny 8 rano do południa poziom testosteronu u mężczyzny utrzymuje się na najwyższym poziomie, dlatego też rozpiera go energia, jest zazwyczaj w szczytowej formie i bardzo głodny seksu. Natomiast między godziną 13 a 17 poziom testosteronu spada. Jest to idealny czas na prace zespołowe i trudne rozmowy, gdyż mężczyzna jest w dobrym nastroju, ujawnia dobre emocje.

Poziom testosteronu jest u każdego mężczyzny inny. Normy określane przez medycynę są bardzo szerokie. Zdarza się, iż nawet, gdy poziom testosteronu mieści się w normie, to może być zbyt niski, by mężczyzna miał satysfakcjonujące życie seksualne.

sextelefon
Tani sextelefon

tanie seks telefony

Dodaj komentarz

randki