Potencja – na co mężczyźni powinni zwrócić uwagę.
Na co mężczyźni powinni zwrócić szczególną uwagę:
1. Soja to jeden z największych wrogów męskiej potencji.
Mężczyźni spożywają duże ilości wędlin. Niestety producenci dodają białko sojowe, by obniżyć koszty produkcji. Soja jest obecna w wielu produktach spożywczych. Często nie mamy o tym informacji.
Soja zawiera fitoestrogeny, które w ludzkim organizmie zachowują się tak samo, jak kobiece hormony płciowe – estrogeny.
2. Ksenoestrogeny – związki chemiczne wykazujące zdolność interakcji z układem hormonalnym i modulowania jego czynności w sposób charakterystyczny dla estrogenów.
Sztuczne nawozy, szereg zanieczyszczeń środowiska, pokarmy, woda, tu znajdują się związki (ksenoestrogeny) o budowie podobnej do estrogenów i tak samo działające na organizm.
Mężczyźni sami powinni zatroszczyć się o siebie, powinni uważniej dobierać swoje pokarmy, by poprawić potencję seksualną albo nie dopuścić do jej pogorszenia.
3. Białko i tłuszcz.
W pożywieniu spożywanym przez mężczyzn za mało jest białka, a bez białka nie będzie wysokiego poziomu testosteronu oraz podwyższonej ilości tlenku azotu. Bez tego składnika erekcje są znacznie słabsze, a na regenerację po stosunku fizycznym trzeba długo czekać.
Istotny jest też tłuszcz, który wpływa pozytywnie na poziom testosteronu (oczywiście z umiarem). Niestety mężczyźni jedzą coraz więcej słodyczy, znacznie wzrosło spożycie węglowodanów, a to negatywnie wpływa na potencję.
4. Wysiłek fizyczny.
Tryb siedzący to bardzo duży problem. Praca przy komputerze, zero spacerów tylko samochód, wieczór w fotelu przed TV, to nie sprzyja prawidłowej potencji. Wysiłek fizyczny jest potrzebny każdemu człowiekowi. Intensywny wysiłek sprzyja produkcji testosteronu.
Seks ze aktywnym fizycznie mężczyzną jest znacznie lepszy od seksu z biernym fizycznie mężczyzną.
5. Nadwaga i aromataza.
Aromataza P450 – kluczowy enzym biosyntezy hormonów steroidowych, pozwalający na konwersję androgenów tj. testosteronu, androstendionu w estrogeny. Prosto mówiąc enzym przemieniający testosteron i androstendion w estrogeny
Niektóre pokarmy aktywizują aromatazę, zwłaszcza u osób bardzo otyłych. Im większa nadwaga, tym większe ryzyko. Przyjmowanie niektórych leków sterydowych także prowadzi do aromatyzacji.